قرارداد کار

انواع قرارداد دورکاری

 • از مهم‌ترین مسائل در دنیای کسب و کار، قرارداد کار می‌باشد که طبق شرایط و ضوابط مشخصی منعقد می‌شود. نه تنها در حوزه کار بلکه در همه زمینه‌ها قرارداد با توجه به اصول از پیش تعیین شده بین طرفین بسته می‌شود.

  در واقع در متن قرارداد به موضوعاتی اشاره می‌شود که طرفین ملزم به رعایت آن می‌باشند در غیر این صورت منجر به بروز مشکلات عدیده خواهد شد.

  در هر نوع روابط کاری، قرارداد از اهمیت بالایی برخوردار است که تحت شرایط و ضوابط خاصی بین طرفین منعقد می‌شود. قرارداد به رابطه بین دو طرف جنبه قانونی و رسمی می‌دهد و هر کدام در قبال یکدیگر یک سری وظایف مشخصی خواهند داشت.

  در سراسر دنیا، انعقاد قرارداد بین طرفینی که قصد همکاری با یکدیگر را دارند، یک امر بدیهی محسوب می‌شود که البته طبق شرایط خاصی صورت می‌گیرد.

  قرارداد می‌تواند زمینه تجاری داشته باشد و به کسب و کار خاصی مربوط شود اما برخی از قرارداد‌ها در زمینه کاری و تجارت نیست و صرفا به موضوعات غیر تجاری ارتباط دارد.

  معمولا زمانی که بحث قرارداد کار مطرح می‌شود، تا حد زیادی به روابط بین کارگر و کارفرما ارتباط پیدا می‌کند. روابط بین کارگر و کارفرما در قانون کار از اهمیت بالایی برخوردار می‌باشد که شرایط خاصی در این زمینه در نظر گرفته شده است.

  یقینا هر فردی که وارد یک محیط کاری می‌شود، در وهله اول قرارداد با مقررات مشخص با وی منعقد می‌شود. قرارداد تضمین کننده ادامه کار و فعالیت در هر مجموعه کاری است و به روابط بین طرفین جنبه رسمی می‌دهد.

  اما در برخی از مشاغل دیده شده است که هیچگونه قراردادی فی ما بین طرفین به امضا نمی‌رسد که یقینا در آینده نزدیک مشکلات عدیده‌ای را برای هر دو طرف به وجود می‌آورد.

  همچنین در صورت بستن قرارداد، اصول و مقررات قانونی و قرارداد‌نویسی در آن رعایت نمی‌شود. این گونه قرارداد‌ها قطعا برای طرفین مشکلات حقوقی به وجود می‌آورد و در نهایت به خاتمه یافتن قرارداد منجر خواهد شد.

  قرارداد‌نویسی در علم حقوق از اهمیت بسیار بالایی برخوردار می‌باشد و بسیاری از مشکلات حقوقی به وجود آمده به دلیل عدم اطلاعات و دانش کافی در این زمینه می‌باشد.

  در واقع زمانی که طرفین با یکدیگر قراردادی منعقد می‌کنند، باید تمام مقررات و شرایط قانونی را در مفاد قرارداد ذکر کنند تا در صورت به وجود آمدن مشکل برای یکی از طرفین، امکان حل و فصل آن از طریق مراجع قانونی وجود داشته باشد.

  حق فسخ از دیگر موضوعات بسیار مهم در حوزه قرارداد‌نویسی است که به طرفین این اختیار را می دهد تا در عدم مفاد و شرایط قرارداد بتوانند آن را فسخ نمایند.

  البته در قرارداد‌های بین طرفین ذکر می‌شود که در صورت عدم رعایت یکی از مفاد و شرایط مندرج در آن، قرارداد به طور خود به خود فسخ می شود و نیازی به برهم زدن آن از سوی طرفین نیست.

  امروزه انواع مختلفی از قراردادهای کاری با اهداف گوناگون بین اشخاص حقیقی یا حقوقی به امضاء می رسد که حاوی شرایطی معین برای طرفین هستد.

  قرارداد‌های کار انواع مختلفی دارد که یکی از شناخته شده‌ترین آن‌ها، قرارداد دورکاری است. قرارداد دورکاری با توجه به نظر کارفرما پیشنهاد می‌شود و متقاضیان کار می‌توانند بر حسب شرایط و توانایی‌های خود اینگونه قرارداد‌ها را مورد پذیرش قرار دهند.

  قرارداد دورکاری می‌تواند مزیت‌های گوناگونی برای افراد به همراه داشته باشد. اما با این اوصاف برای بسیاری از اشخاص مورد پذیرش نمی‌باشد. در این نوع قراردادها، نیروی کار بدون اینکه در محل کار حضور پیدا کند، به فعالیت و کار پرداخته و به نوعی دستورات کارفرمایان را انجام می‌دهند.

  قرارداد دورکاری علاوه بر داشتن مزایا می تواند معایبی نیز در پی داشته باشد. در این نوع قرارداد معمولا میزان دستمزد کمتری نسبت به سایر قراردادهای کاری برای کارگران در نظر گرفته می‌شود.

  از این رو اغلب افراد با شرایط قرارداد دورکاری موافق نیستند و تمایلی هم به امضاء چنین قرارداد‌هایی ندارند.

  قراردادی که به صورت دورکاری فی ما بین طرفین به امضاء می رسد، نیازی به حضور فیزیکی کارگر در محیط کار نیست، بلکه امکان فعالیت و کار در هر جایی فراهم است و نشان از مهیا بودن شرایط مناسب کاری می باشد.

  قرارداد دورکاری

  منظور از قرارداد دورکاری چیست؟

  اگر بخواهیم در مورد قرارداد دورکاری توضیحاتی را ارائه کنیم ابتدا به تعریف قرارداد در قانون کار می‌پردازیم.

  به موجب ماده 7 قانون کار، قرارداد کار عبارت است از قرارداد کتبی یا شفاهی که به موجب آن کارگر در قبال دریافت حق ‌السعی کاری را برای مدت موقت یا مدت غیر ‌موقت برای کارفرما انجام می‌دهد.

  منظور از حق السعی در ماده فوق همان میزان حقوق و دستمزدی است که کارگر در قبال انجام وظایفی که به او محول شده از کارفرما دریافت می‌کند.

  دو طرف اصلی در قرارداد‌های کاری، کارفرما و کارگر می‌باشد. بنابراین در قرارداد دورکاری نیز بحث رابطه کارگری و کارفرمایی مطرح است. قرارداد کار که بین کارگر و کارفرما تنظیم و سپس به امضا طرفین می‌رسد، در واقع حوزه کاری و دیگر مسایل مهم مربوط به فعالیت را مشخص می‌کند.

  لازم به ذکر است که قرارداد در حکم سند رسمی است که در صورت بروز اختلاف و مشکل بین طرفین می توانند به آن استناد کنند.

  در واقع قرارداد کار نوعی اطمینان خاطر برای کارفرما و کارگر به وجود می‌آورد که هر شخصی در هر حوزه کاری باید مطابق با شرایط و مفاد قرارداد عمل نماید.

  قرارداد دورکاری همانطور که از نام آن پیدا است، نیروی کار به شکل دورکاری برای کارفرما کار می‌کند. در این نوع قرارداد، شرایط همکاری از راه دور فراهم است و بدون آن که کارگر در محل کار به صورت مستقیم حضور داشته باشد، به فعالیت می‌‌پردازد.

  قرارداد دورکاری به مشاغلی تعلق می‌گیرد که امکان فعالیت کاری از راه دور مانند منزل وجود دارد و خارج از محیط اداری انجام می‌گیرد.

  به‌ طور معمول، این روش کار در خانه یا راه دور نیز نامیده می‌شود. مفهوم دورکاری این است که کارکنان می‌توانند بدون آن که نیاز باشد که هر روز به دفتر رسمی کار خود رفت‌ و آمد داشته باشند، پروژه‌ها و کارها را با موفقیت انجام دهند.

  قرارداد‌های دورکاری سابقه و پیشینه چندین ساله دارند و جزو قرارداد‌های نوین به شمار می‌روند. در سالیان اخیر قرارداد هایی تحت عنوان فعالیت از راه دور که به اصطلاح دورکاری معروف است، کارایی نداشته‌اند. از این رو تمام کارگران می‌بایست در محل کار خود حاضر می‌شدند و کار می‌کردند.

  اما با پیشرفت تکنولوژی و فراهم شدن بستر کسب و کار و ایجاد فعالیت در حمزه فضای مجازی، قراردادهای دورکاری شکل گرفت.

  این سبک از قراردادها علاقه‌مندان بسیار زیادی دارد که البته در سراسر دنیا این امر به وقوع می‌پیوندد. در واقع قرارداد دورکاری صرفا در کشور ما مطرح نیست بلکه در تمامی کشور های دنیا امکان به توافق رسیدن طرفین برای انجام فعالیت از راه دور تحت قرارداد دورکاری امکان‌پذیر است.

  در واقع قرارداد دورکاری را می‌توان سبک جدیدی از انواع قرارداد کاری محسوب کرد که امکان فعالیت به روش‌های مختلف برای همه افراد امکان‌پذیر است.

  ماهیت برخی از مشاغل به گونه‌ای است که امکان دورکاری افراد وجود دارد. در واقع کارفرما تشخیص می‌دهد که امکان فعالیت از راه دور برای چنین مشاغلی وجود دارد و پیشنهاد آن را به افراد کارجو می‌دهد.

  بسیاری از اشخاص ترجیح می‌دهند که به جای فعالیت حضوری در محل کار به انجام کار‌های دورکاری بپردازند.

  قرارداد دورکاری برای چه کسانی مناسب است؟

  اصولا قرارداد دورکاری با توجه به سلیقه و شرایط کاری طرفین منعقد می‌شود. در واقع کارفرما از طریق روش‌های مختلف مانند ثبت آگهی و غیره، امکان فعالیت به صورت دورکاری را پیشنهاد می‌کند و افرادی که با شرایط کار موافق بودند، می‌توانند با کارفرما قراردادی را منعقد کنند.

  بنابراین تا حد زیادی سلیقه و توانایی افراد در قرارداد‌های دورکاری از اهمیت بالایی برخوردار است. البته برخی کارگران به دلایل مختلف امکان انجام کار به صورت حضوری را ندارند و به همین جهت ترجیح می‌دهند به شکل دورکاری به کار بپردازند.

  قرارداد دورکاری برای برخی افراد بسیار مناسب است اما برای سایرین ممکن است مطلوب نباشد یا شرایط انجام چنین کارهایی برای آن‌ها وجود نداشته باشد.

  به طور معمول، قرارداد دورکاری برای افرادی مناسب است که علاقه‌مند به فعالیت در این حوزه هستند و تمایل چندانی به حضور فیزیکی در محل کار ندارند.

  برای مثال بسیاری از برنامه‌نویسان، طراحان، نویسندگان مجلات اینترنتی یا نشریه‌ها و بسیاری دیگر، در گروه مشاغلی هستند که ترجیح می‌دهند کار پذیرفته شده را از راه دور انجام دهند.

  ماهیت مشاغلی مانند نویسندگی ایجاب می‌کند که کارکنان و نویسندگان از راه دوری فعالیت داشته باشند و نیازی به حضور آن‌ها در محیط کار نیست.

  به طور کلی، افرادی به سمت قرارداد های دورکاری می‌روند که به فضای مجازی علاقه دارند و همچنین در این زمینه از تخصص کافی نیز برخوردار هستند. بنابراین علاقه و تخصص را می توان از جمله شرایط اصلی برای فعالیت در مشاغل دورکار به شمار آورد.

  در واقع دسترسی به اینترنت و سهولت برقراری ارتباط از طریق فضای مجازی، یکی از مهمترین دلایلی است که شرایط دورکاری را فراهم می‌کند.

  لازم به ذکر است که در برخی از مشاغل صرفا امکان فعالیت به شکل دورکاری وجود دارد و از این حیث تنها قرارداد دورکاری با کارکنان بسته می‌شود.

  کارمندان دورکار

  معرفی انواع قرارداد دورکاری

  همانطور که گفته شد، در قرارداد‌های دورکاری، کارفرما پیشنهاد انجام کار از راه دور را ارائه می‌دهد و افرادی که متقاضی چنین کارهایی هستند، می‌توانند آن‌ها را انتخاب کرده و به اشتغال بپردازند.

  بسیاری از افراد تصور می‌کنند که در قرارداد های دورکاری صرفا انجام فعالیت و کار برای تعداد ساعات محدودی در طول روز می‌باشد اما در این نوع قرارداد، کارفرما شرایط کار مانند تعداد ساعت فعالیت در طول روز را تعیین می‌کند و کارگر براساس آن اقدام به انعقاد قرارداد با کارفرما می‌نماید.

  البته مواردی مانند تعداد ساعت فعالیت روزانه در قرارداد دورکاری به صورت توافقی بین کارفرما و کارگر تعیین می‌شود. برخی از مشاغل اقدام به پذیرش نیرو در قالب قرارداد دورکاری می‌کنند اما به صورت تمام وقت یا پاره وقت با آن‌ها قرارداد می‌بندد.

  در مشاغل دورکار چه بسا کارگر به صورت تمام وقت و با توجه به تعداد ساعت کار قانونی به فعالیت و کار بپردازد اما به جای فعالیت در محل کار در منزل خود یا هر جای دیگری کار می‌کند.

  انعقاد چنین قراردادی برای بسیاری از کارگران می‌تواند مناسب باشد و مزیت های فراوانی برای آ‌ن‌ها به همراه خواهد داشت اما برخی دیگر شرایط انجام چنین کار هایی را ندارند و به فعالیت حضوری می‌پردازند.

  قرارداد دورکاری انواع مختلفی دارد و بر اساس معیار های مختلفی نیز به چند دسته تقسیم‌بندی می‌شود. انواع قرارداد‌های دورکاری به شرح زیر می‌باشد:

  قرارداد دورکاری تمام وقت

  یکی از شناخته شده‌ترین انواع قرارداد‌های دورکاری، قرارداد تمام وقت است. قرارداد تمام وقت معمولا در مورد شرکت‌ها و موسسات خصوصی مطرح است زیرا در ارگان‌های دولتی قرارداد‌هایی نظیر تمام وقت و یا پاره وقت معنای خاصی ندارد.

  زیرا همه کارکنان موسسات و سازمان‌های دولتی موظف‌اند تا پایان زمان اداری در محل کار خود حضور داشته باشند و فعالیت‌های مشخصی را انجام دهند.

  نوع قرارداد کار بسته به شرایط و مقررات مجموعه کاری دارد که مدیران و مسئولان آن تعیین کننده می‌باشند. در بسیاری از آگهی‌های کار ممکن است مشاهده کرده باشید که به عنوان قرارداد تمام وقت اشاره شده است.

  اغلب مشاغل تمام به استخدام نیروی کار برای مدت تمام وقت دارند که در این صورت برای حضور در هر محیطی بهتر است با شرایط کاری آن آشنا شوید.

  قراردا تمام وقت همانطور که از نام آن پیدا است، نیروی کار باید در تمام ساعات مشخص شده در قرارداد اقدام به فعالیت و کار برای کارفرما بنماید.

  قرارداد تمام وقت، قراردادی است که طی آن کارگر متعهد می­‌شود به میزان ساعات کار مقرر در قانون به کار مشغول باشد.

  در واقع در قرارداد دورکاری به صورت تمام وقت، کارگر موظف است به میزان ساعت کار قانونی در طول روز برای کارفرما کار انجام دهد. با این تفاوت که فعالیت او به صورت دورکاری است و در دفتر کار حضور ندارد.

  باید بدانید که منظور از ساعات کار مدت زمانی است که کارگر نیروی کاری خود و یا وقت خود را به منظور انجام کار در اختیار کارفرما قرار می­‌دهد. معمولا حداکثر زمانی که برای قرارداد‌‌های تمام وقت در طول در نظر گرفته می شود، 8 ساعت است که البته بیشتر از این میزان بسته به نظر کارفرما دارد.

  در قرار داد‌های تمام وقت، کارگر به ازای کار در کلیه ساعات مندرج در قرارداد، دستمزد و مزایای خود را به صورت کامل دریافت می‌کند.

  این نوع از قرارداد‌ها از جهات مختلف می‌تواند به نفع کارگر باشد زیرا در ازای فعالیتی که برای کارفرما انجام می‌دهد، از دستمزد و مزایای بیشتری برخوردار می‌شوند.

  در مقابل قرارداد تمام وقت، قرارداد پاره وقت مطرح است که گارگر تنها به اندازه نصف مدت تمام وقت کار می کند و به همان میزان حقوق کسب می‌کند.

  قرارداد دورکاری مدت موقت

  قرارداد مدت موقت یکی از انواع قرارداد‌های دورکاری است که مدت زمان در آن از اهمیت بالایی برخوردار است که کارگر به صورت موقت برای کارفرما کار می‌کند. در قرارداد مدت موقت، مدت زمان پایان قرارداد مشخص می‌شود و با فرا رسیدن آن موعد قرارداد خاتمه می‌یابد.

  معمولا در قرارداد‌های کاری، کارفرما ابتدا با کارگر قرارداد مدت موقت منعقد می‌کند و در صورت رضایت از شرایط و نحوه کار او، قرارداد تمدید می‌شود.

  قرارداد‌های مدت موقت می‌تواند بر اساس توافق بین طرفین تمدید شود و کارگر می تواند همچنان برای کارفرما کار کند. البته در صورت عدم تمدید و یا عدم تعیین تکلیف قرارداد، کارگر می تواند ادعایی خلاف واقع کند و همچنان به کار خود ادامه دهد.

  لازم به ذکر است که تمدید قرارداد مدت موقت، سبب دائمی شدن آن نمی‌شود ولی کارگر با توجه به نظر کارفرما می‌تواند به کار خود ادامه دهد. بنابراین در قرارداد دورکاری مدت موقت، زمان پایان مدت قرارداد ذکر می‌شود و در تاریخ مقرر شده به اتمام می‌رسد.

  پدر دورکار

  قرارداد دورکاری برای انجام کار معین

  این نوع از قرارداد دورکاری، برای انجام کار معین بین طرفین منعقد می‌شود. در قرارداد مزبور کارگر متعهد به انجام کار مشخص می‌شود و در ازای آن دستمزد خود را دریافت می‌کند.

  در قرارداد دورکاری برای انجام کار معین نمی‌توان مدت زمان ثابثی را در نظر گرفت زیرا مدت انجام کار می تواند چند روز یا چندین ماه به طول بیانجامد.

  در واقع مدت زمان در این نوع قرارداد متغییر است و صرفا برای انجام کار تعیین شده بین طرفین به امضا می‌رسد. به بیان دیگر، با پایان یافتن انجام کار تقاضا شده از طرف کارفرما، قرارداد نیز به پایان خواهد رسید.

  در این قرارداد، کارفرما انجام کار معینی را بر عهده کارگر قرار می‌دهد و در قبال آن میزان دستمزدی را به وی پرداخت می‌کند. در واقع با ایفای تعهد و پرداخت حق‌ الزحمه توافق شده قرارداد خاتمه پیدا می‌کند.

  برای مثال گروهی از کارگران برای آسفالت کردن منطقه‌ مشخص شهری به‌کار گرفته شده‌‌اند، با اتمام عملیات، کار آن‌ها خاتمه ‌یافته تلقی خواهد شد.

  قرارداد دورکاری مدت دائم یا غیر موقت

  در قرارداد دورکاری مدت دائم یا غیر موقت، تاریخ شروع قرارداد تعیین می‌شود اما برای پایان آن مدت زمانی در نظر گرفته نمی‌شود.

  در واقع مدت زمان نامحدود برای انجام کار در نظر گرفته شده است و کارگر می‌تواند به طور دائمی برای کارفرما کار انجام دهد. در این نوع قرارداد برخلاف قرارداد مدت موقت، با فرا رسیدن موعد قرارداد خاتمه نمی‌یابد و زمان معینی برای اتمام کار تعیین نمی‌شود.

  به موجب تبصره 2 ماده 7 قانون کار، در کارهایی که طبیعت آن‌ها جنبه‌ مستمر دارد، چنانچه مدتی در قرارداد ذکر نشود، قرارداد دائمی تلقی می‌شود.

  بنابراین فردی که در یک کارگاه تولیدی مشغول به کار می‌شود، چنانچه انجام کار مقید به مدت خاصی نباشد و مقرر گردد روزانه مبلغ مشخصی مزد دریافت کند، چنین کارگری در نظر قانون کار، کارگر دائم شناخته می‌شود.

  قرارداد دورکاری به صورت آزمایشی

  نوع دیگری از قرارداد‌های دورکاری به صورت آزمایشی می‌باشد. در قرارداد‌های آزمایشی کارگر ابتدا به طور موقت و برای مدت مشخص برای کارفرما کار می کند.

  در واقع هدف از انعقاد اینگونه قرارداد‌ها، آشنایی بیشتر کارگر با فضا و محیط کاری و همچنین شرایط و نحوه کار است.

  البته نحوه فعالیت و انجام کار توسط کارگر به صورت دورکاری انجام می‌شود. آشنا شدن کارگر با فضا و محیط کاری به معنای محل کار مانند دفتر کار یا کارگاه نمی‌باشد بلکه همان شرایط و فضای کاری است که به شکل دورکاری انجام خواهد گرفت.

  برای اینکه کارگر و کارفرما در قرارداد های غیرموقت، نسبت به عملکرد هم از لحاظ کاری و اخلاقی آشنایی پیدا کنند، می‌توانند با توافق یکدیگر دوره‌ آزمایشی تعیین کنند.

  مطابق قانون مدت زمان دوره‌های آموزشی در قرارداد نباید از سه ماه بیشتر باشد. به این صورت که برای کارگران ساده مدت زمان قرارداد آزمایشی، 1 ماه و برای کارگران متخصص حداکثر 3 ماه می‌باشد.

  قرارداد دورکاری کارآموزی

  امروزه قراردادهای کارآموزی در بسیاری از مشاغل دیده می‌شود و سبک خاصی از نظام کاری در جامعه ما محسوب می‌شود. در قرارداد‌های دورکاری به صورت کارآموزی، فرد هم مهارت یاد می‌گیرد و هم در محیط کاری مشغول به فعالیت می‌شود. به بیان دیگر، کارآموز علاوه بر کار کردن با شرایط و نحوه کار آشنا می‌شود.

  افرادی که جویای کسب مهارت هستند، در قالب فعالیت ‌های همسو با شغل به کسب مهارت مشغول می‌شوند و در کنار آموزش‌‌های مهارتی، آموزش‌‌های لازم را نیز کسب می‌کنند.

  مطابق قانون در قرارداد‌های دورکاری کارآموزی، کارفرما مکلف به محاسبه و پرداخت حقوق کارآموز می‌باشد. البته در صورتی که بین کارآموز و کارفرما در مورد نحوه پرداخت حقوق توافق شده باشد، شرایط کاملا متفاوت است.

  در واقع کارآموزی از راه دور و در بستر فضای مجازی، آموزش‌های لازم که مرتبط با کار است را فرا می‌گیرد و در نهایت بعد از گذشت مدت زمان دوره کارآموزی در صورت صلاحدید کارفرما، اقدام به انعقاد قرارداد به صورت رسمی اما در قالب قرارداد دورکاری می‌نماید.

  قرارداد دورکاری پیمانکاری

  زمانی که بحث قرارداد پیمانکاری مطرح می‌گردد، اغلب تصور می‌شود که قرارداد منعقده بین طرفین تنها در ارتباط با امور ساختمانی و پیمانکاری می‌باشد. اما این نوع قرارداد تنها به امور عمرانی اختصاص ندارد و به سایر موضوعات نیز مرتبط می‌شود.

  در اغلب مواقع موضوع قرارداد‌های پیمانکاری، ساخت یک پروژه عظیم ساختمانی می‌باشد که با در نظر گرفتن شرایط قرارداد کار بین طرفین منعقد می‌شود.

  در این نوع قرارداد، انجام یک پروژه به طور کامل به عهده پیمانکار گذاشته می‌شود. نکته قابل توجه در قرارداد‌های پیمانکاری این است که پیمانکار مانند کارگر از کارفرما تبعیت نمی‌ ‌کند و به طور مستقیم اقدام به انجام کاری می‌کند که به او محول شده است.

  در این شرایط امکان فعالیت و کار برای کارگر به صورت دورکاری وجود دارد و انجام فعالیت‌های مزبور را از راه دور مدیریت کرده و به انجام سایر امورات مرتبط می‌پردازد.

  لازم به ذکر است که حق بیمه در قرارداد پیمانکاری نیز مطرح است که به صورت درصد مشخصی از قرارداد منعقده بین طرفین می‌باشد.

  دورکاری و لپ تاپ

  موارد مندرج در قرارداد دورکاری

  در قرارداد‌های کاری از جمله قرارداد دورکاری، مفادی درج می‌شود که در هنگام انعقاد می‌بایست به درستی رعایت شوند. موارد مندرج در قرارداد دورکاری به شرح زیر می‌باشد:

  • مشخصات طرفین قرارداد مانند نام و نام خانوادگی کارگر و کارفرما
  • مدت قرارداد( زمان و پایان قرارداد)
  • میزان حقوق و دستمزد و نحوه محاسبه آن‌ها
  • شرایط پرداختی حقوق و دستمزد
  • عنوان و شرح وظایف کاری
  • قوانین مربوط به شرایط مرخصی و نحوه فعالیت در روز‌های تعطیل
  • محل انجام کار
  • مقررات مربوطه تمدید قرارداد کار
  • قواعد و مقررات محیط کار
  • موعد تسویه حساب

  در مورد حق بیمه باید به این نکته اشاره کرد که مطابق قانون، بیمه کردن کارگران جز وظایف اصلی کارفرمایان می‌باشد. در واقع کارفرما باید نسبت به بیمه کردن کارکنان خود اقدام نموده و ماهانه برای آن‌ها حق بیمه در نظر بگیرد. پرداخت حق بیمه برعهده کارفرما است و کارگر در این زمینه هیچ نقشی ندارد.

  گفتنی است که قانون کار در مورد برخورداری حق بیمه کارکنان در قرارداد‌های دورکاری اشاره نمی‌کند و در عمل به مشاغلی ارتباط دارد که به صورت غیر دورکاری هستند. در واقع در این نوع قرارداد نمی‌توان کارفرما را ملزم به بیمه کردن کلیه افراد نیروی کار کرد.

  اما برخی از مشاغل که نیروی کار به صورت دورکاری می‌پذیرند، برای تمامی کارکنان حق بیمه در نظر می‌گیرند و در همان بدو شروع کار کلیه افراد را بیمه می‌کنند.

  بناربراین در مورد برخورداری از حق بیمه در قرارداد دورکاری معیار ثابت و مشخصی وجود ندارد و تا حد زیادی به نظر کارفرما بستگی دارد.

  در این شرایط نیز با توجه به فضای دورکاری شغل مربوطه، کارکنان اهمیت خاصی به موضوع بیمه کار نمی‌دهند و در این زمینه کارفرمایان را تحت فشار قرار نمی‌دهند.

  لازم به ذکر است که موارد فوق تنها به قراردادهای دورکاری محدود نمی‌شوند بلکه در مورد سایر قراردادهای کاری نیز صدق می‌کند.

  مزایا قرارداد دورکاری

  قرارداد دورکاری یقینا برای هر دو طرف حاوی مزیت‌های فراوانی است. در واقع در این قرارداد صرفا کارکنان از مزیت‌های خاصی برخوردار نیستند بلکه مزیت قرارداد دورکاری برای کارفرمایان نیز متصور می‌شود.

  حال در این بخش قصد داریم به ارائه مزیت‌های قرارداد دورکاری برای کارکنان و کارفرمایان بپردازیم.

  مزیت قرارداد دورکاری برای کارکنان

  از جمله مزایا این نوع قرارداد برای کارکنان می‌توان به موارد ذیل اشاره کرد:

  داشتن امنیت شغلی

  داشتن امنیت شغلی یکی از مزایا قرارداد دورکاری برای کارکنان است. با توجه به این که محل انجام کار در اینگونه مشاغل توسط کارکنان انتخاب می‌شود، به همین جهت می‌توانند از امنیت شغلی برخوردار شوند. محل فعالیت در مشاغل دورکاری می‌تواند منزل شخص یا هر مکان دیگری باشد.

  با توجه به اینکه افراد در منزل خود می‌توانند به شغل دورکاری بپردازند، از این جهت فضای کاری مورد پسند آن‌ها است و با اطمینان خاطر بهتری می‌توانند کار کنند.

  مدیریت زمان

  در قرارداد دورکاری، کارکنان به راحتی می‌توانند مدت زمان انجام کار را مدیریت کنند. البته با توجه به نوع قرارداد، مدت زمان مشاغ دورکاری با یکدیگر متفاوت است.

  ولی در هر صورت امکان مدیریت زمان در این نوع قراردادها وجود دارد و افرادی که به صورت دورکاری فعالیت می‌کنند، می توانند به سایر فعالیت های روزمره خود برسند.

  فعالیت در مشاغل دورکاری باعث تغییر در سبک زندگی افراد می‌شود و به همین جهت همواره به دنبال قرارداد‌های دورکاری هستند.

  کارکنانی که به مشاغل غیر از دورکاری یا همان حضوری مشغول هستند، گاهی مجبور می‌شوند که ساعات کاری خود را مطابق با ساعات عادی محل کار خود تنظیم کنند؛ در حالی که کارکنانی که در مشاغل دورکاری اشتغال دارند، می‌توانند در هر زمانی از شبانه‌‌ روز که راحت هستند، کارشان را انجام دهند.

  به بیان دیگر ساعت انجام کار در قرارداد دورکاری عموما برعهده کارکنان است. کارفرما میزان فعالیت مشخصی در طول روز یا در طول هفته برای کارکنان در نظر می‌گیرد و نیازی به انجام فعالیت در ساعات مشخص نیست.

  برخورداری از سلامت جسمی و روحی

  حضور در محل کار می تواند باعث به خطر افتادن سلامت جسمی کارمندان شود. همچنین ممکن است سلامت روحی کارکنان نیز با خطرات مختلفی نیز مواجه شود.

  اما در مشاغل دورکاری، کارکنان از سلامت جسمی و روحی بیشتری برخوردار هستند و این موضوع جز مزیت‌های اصلی اینگونه قراردادها به شمار می‌رود.

  تمامی مردم همواره به دنبال مشاغلی هستند که فضای کاری توامان با آرامش داشته باشد و به نوعی کمتر در محل کار دغدغه داشته باشند. از این رو کار هایی که به صورت دورکاری هستند، کارکنان از امنیت و آرامش بهتری برخوردار می‌   باشند.

  در واقع کارکنان مشاغل دورکاری کمتر در معرض استرس و فشار کاری هستند و نسبت به انجام کار خود اشتیاق فراوانی دارند. این شیوه کار، به افراد این امکان را می‌دهد تا در محیط‌های مناسب‌تر کار کنند و هرج‌ و‌ مرج، اتلاف وقت و رفت‌ و آمد روزانه به محل کار را تجربه نکنند.

  روحیه کاری کارکنان در این مشاغل بسیار مناسب است و با شرایط بهتری به انجام کار و فعالیت می‌پردازند. اغلب کارکنان دورکار برای انجام کار در خارج از محیط کار خود، انگیزه و تمرکزی بیشتری دارند.

  توانایی کار در مکان‌های دلخواه نیز احساس خوبی در کارمندان به وجود می‌آورد و به آن‌ها انگیزه می‌دهد تا برای رسیدن به هدف هایشان بیشتر تلاش کنند.

  دورکاری یا ویوی خوب

  مزیت قرارداد دورکاری برای کارفرما

  قرارداد دورکاری علاوه بر کارکنان می‌تواند برای کارفرما نیز مزیت‌هایی را به همراه داشته باشد. کارفرمایانی که پیشنهاد قرارداد دورکاری را ارائه می‌دهند، یقینا به دنبال اهداف خاص خود هستند.

  افزایش اشتغال کارکنان

  یکی از مزیت قرارداد دورکاری برای کارفرما، افزایش اشتغال کارکنان می‌باشد. امکان افزایش اشتغال کارمندان دورکار، به حفظ بسیاری از آنان منجر می‌شود.

  در نتیجه هرچه کارمندان مدت‌ زمان طولانی‌تری در فضای شغلی باشند، ارتباط قوی‌تری نیز با کل مجموعه برقرار می‌کنند و به شغل مربوطه موردنظر وفادارتر می‌شوند. در نهایت تیمی که با هم همکاری خوبی داشته باشند، به رشد سریع‌تر مجموعه نیز کمک زیادی می‌کنند.

  صرفه‌جویی در هزینه‌ها

  مزیت دیگر اینگونه قراردادها برای کارفرمایان، صرفه‌جویی در هزینه‌های مربوط به فعالیت کاری کارکنان و سایر هزینه‌ها است.

  کارفرمایانی که افراد و یا گروه‌هایی را به ‌صورت دورکاری استخدام می‌کنند، در زمینه هزینه‌هایی مانند هزینه تامین مبلمان اداری، تجهیزات ضروری برای کار، اجاره مکان و سایر لوازم اداری موردنیاز صرفه‌جویی می‌کنند.

  در مورد مشاغلی که حضور کارگران در محل کار اجباری است و به نوعی غیر دورکاری هستند، کارفرما می‌بایست تجهیزات لازم برای محل کار را فراهم کند. در مورد مشاغل دورکار چنین مسائلی مطرح نیست و از لحاظ اقتصادی برای کارفرما به صرفه خواهد بود.

  علاوه بر این معمولا در قرارداد دورکاری، به کارکنان میزان دستمزد و حقوق کمتری پرداخت می‌ شود و از این حیث می‌تواند تا حد زیادی به نفع کارفرمایان باشد.

  حقوق و دستمزد در قرارداد دورکاری

  حقوق و دستمزد از دیگر مواردی است که در قراردادهای دورکاری مطرح است. حقوق کارگر توسط شورای عالی وزارت کار تعیین می‌شود که هر ساله این میزان با توجه به شرایط اقتصادی حاکم بر جامعه متغییر است.

  در قانون کار، حقوق و دستمزد کارگر تحت عنوان حق السعی شناخته می شود. حق السعی یا حق الزحمه، مبلغ مشخصی است که میان طرفین و با توافق آن‌ها تعیین می‌شود. کارفرما باید در مقابل کار انجام شده توسط کارگر، حق الزحمه بپردازد.

  در قانون کار حق السعی اینگونه تعریف شده است: مزد یا حق الزحمه، وجه نقد یا غیر نقدی یا هم نقدی و هم غیرنقدی است که در ازای انجام کار به کارگر پرداخت می‌شود.

  در قرارداد دورکاری با توجه به اینکه تعداد ساعت کار کارکنان شناور است، پرداخت حقوق بر همان اساس صورت می‌گیرد اما به طور معمول کارفرمایان همان حداقل حقوقی که توسط وزارت کار تعیین می‌شود را به کارکنان دورکار پرداخت می‌کند.

  مشاوره حقوقی در مورد نحوه تنظیم قرارداد دورکاری

  در مشاغلی که کارفرما قصد همکاری به صورت دورکاری دارد، باید در قدم اول باید با کارکنان قراردادی کاری امضاء کند. در واقع کارکنان ابتدا باید طی برگزاری جلسه حضوری با کارفرما در مورد شرایط و نحوه کار با یکدیگر به گفتگو بپردازند و بعد از آن فعالیت و انجام کار به صورت دورکاری انجام می‌گیرد.

  در قرارداد کار وظایف طرفین به طور صریح ذکر می‌شود که می‌بایست به درستی اجرا شود. قرارداد دورکاری می‌تواند به صورت کتبی یا شفاهی باشد اما کتبی بودن قرارداد به نفع طرفین خواهد بود.

  چنانچه قرارداد به صورت شفاهی باشد، طرفین می توانند وظایف قانونی که در قرارداد برای آن‌ها تعیین شده است را انجام ندهند. با توجه به این شرایط، امکان اثبات رابطه کاری بین کارفرما و کارکنان در قرارداد‌های دورکاری به صورت شفاهی وجود ندارد.

  قرارداد‌نویسی یکی از اصول مهم در علم حقوق است که نیاز به تخصص و علم بالایی دارد. تنظیم قرارداد کار اصول و مقررات خاص خود را دارد و قطعا داشتن اطلاعات و دانش حقوقی می‌تواند در این زمینه بسیار کارساز باشد.

  متاسفانه بسیاری از مسائل و مشکلات پیش آمده در حوزه کار به دلیل عدم اطلاع از راه و روش‌های قانونی و حقوقی می باشد. به همین جهت وجود وکیل و یا مشاور و کارشناس حقوقی مجرب می‌تواند در این زمینه موثر باشد.

  در ارتباط با تنظیم قرارداد دورکاری، اخذ وکیل می‌تواند کمک فراوانی به طرفین کند اما به دلایل مختلف ممکن است دسترسی به وکیل وجود نداشته باشد. در این صورت بهترین گزینه برای تنظیم قرارداد‌های دورکاری، مشاوره حقوقی به صورت آنلاین و تلفنی است.

  مشاوره‌های حقوقی آنلاین یا تلفنی مزیت‌های فراوانی دارد که برخورداری از شرایط مناسب اطلاعات حقوقی امکان‌پذیر است. از طریق مشاوره حقوقی می‌توان اطلاعات لازم در مورد نحوه تنظیم قرارداد کار از جمله قرارداد دورکاری را کسب کرد.

  در واقع با کمترین هزینه و در کوتاه ترین زمان ممکن می‌توان بهترین قرارداد کاری را تنظیم کرد.

  قرارداد دورکاری

  تنظیم قرارداد دورکاری توسط وکیل کار 24

  همانطور که گفته شد، تنظیم انواع قرارداد‌های کاری نیازمند وجود کارشناس یا متخصص در زمینه قرارداد‌نویسی می‌باشد.

  سایت وکیل کار 24 با بهره‌مندی از مشاوران و کارشناسان مجرب و متخصص در حوزه حقوق کار و ارائه خدماتی نظیر مشاوره‌‌های‌ تخصصی حقوقی، می‌تواند شما را در تمامی مراحل تنظیم انواع قرارداد دورکاری راهنمایی نماید.

  مشاوره حقوقی در ارتباط با تنظیم انواع قراردادهای کار توسط وکیل کار 24 به صورت تخصصی انجام می‌شود و یقینا می‌توانید به نتیجه دلخواه خود برسید. در هر صورت برای کسب مشاوره حقوقی در حوزه قوانین کار و تنظیم انواع قرارداد‌‌های کاری می‌توانید با کارشناسان ما در ارتباط باشید.

  قرارداد دورکاری چیست؟

  قرارداد دورکاری به انواع قرارداد‌های کاری گفته می‌شود که افراد به صورت دورکار و از راه دور به انجام وظایف قانونی می‌پردازند.

  قرارداد دورکاری به چند دسته تقسیم‌بندی می‌شود؟

  قرارداد دورکاری انواع مختلفی دارد که از جمله مهم‌ترین آن می‌توان به قرارداد دورکاری تمام وقت و قرارداد دورکاری پاره وقت اشاره کرد.

  برای تنظیم انواع قرارداد دورکاری چه راهکاری را پیشنهاد می‌کنید؟

  برای تنظیم قرارداد های دورکاری می‌توانید به سامانه وکیل کار 24 مراجعه نمایید و از خدمات و امکانات حقوقی این سایت بهره‌مند شوید.

  میانگین امتیازات ۵ از ۵
  از مجموع ۲ رای

  یک دیدگاه

  1. سلام برای عقد قرارداد باید در محل کار حضور داشته باشم؟ چون من تبریز هستم و بخوام برم تهران کار سختیه برام شغلم برنامه نویسیه
   لطفا در این باره هم توضیح بدید ممنون

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  دکمه بازگشت به بالا
  مشاوره تضمینی با وکیل ۸۷۱۳۲۴۴۴ - ۰۲۱