قرارداد کار

قرارداد پورسانتی

 • هم‌ اکنون به علت بیشتر شدن درخواست، درآمد به همراه استقلال زمانی نسبت به سامانه‌های حقوق ثابت، اشخاص تمایل دارند تا به جایی که امکان‌پذیر می‌باشد، امور خود را به صورت پورسانتی یا آن‌ که درصدی به مرحله‌ی انجام رسانند.

  قرارداد پورسانتی یا به اصطلاح قرارداد کار پورسانتی، یک نمونه از معاهدات زیر نظر قانون کار می‌باشد. از سویی هر فردی امکان دارد در روند عمر کاری خویش لااقل یکبار از آن بهره گیرد.

  یک شخص با ایجاد یک نمونه معاهده کار درصدی بدون عیب و نقص علاوه بر بهره‌گیری از کلیه‌ حقوق پایه مقید ضمن قانون و ضوابط کار، می‌تواند تمامی توانایی و تخصص خویش را به عرصه‌ی نمایش گذارد و کارپذیر بنابر فعالیت و کوشش خود حقوق اخذ کند.

  حال سؤال اینجاست که پورسانت یعنی چه؟ آیا معایبی هم دارد؟ اگر به مشکل خوردیم چه می‌شود! آیا کسی هست که دست ما را در این مسیر بگیرد! بله، تمامی اینها باید در نظر گرفته شود که ما در این متن از وکیل کار ۲۴ مایل هستیم، هر یک را به صورت جداگانه و مستقل از یک دیگر توضیح دهیم.

  قرارداد پورسانتی به چه قراردادی اطلاق می‌ شود؟

  پورسانت در واقع به مقدار سود و یا حق الزحمه‌ از کاری اطلاق می‌گردد که کارپذیر طی مدت زمانی معین یا غیرمعین ضمن فعالیتی مشارکت به عمل آورده است.

  به عبارتی مقدار حق الزحمه‌ای که جدا از مقدار مشخص گردیده ضمن قانون کار مابه‌ازای فروش یا مشاوره در یک معامله به طرفین معاهده داده خواهد شد، می‌باشد.

  هم‌ اکنون اخذ پورسانت در بخش اعظمی از کسب و کارها به چشم می‌خورد و منجر به افزایش انگیزه اشخاص و بالا بردن سطح رقابت میان آن‌ها در یک شغل خواهد شد.

  بنابر این معاهده به علت آن‌که طرفین معاهده از سود عاید آمده بهره می‌گیرند، منجر به همکاری بیشتر میان آن دو (کارگر و کارفرما) می‌گردد.

  به علت تنوع کسب و کارهایی که به گونه پورسانتی عمل می‌نمایند، لازم می‌باشد به هنگام عقد نمونه معاهده کار درصدی اشخاص از مفاد و موقعیت کاری هر یک از کسب و کارها، اطلاعات مورد نیاز را داشته‌ باشند.

  کمیسیون

  عواملی که در اخذ پورسانت از کارفرما دخیل می‌ باشد!

  در بسیاری از موارد به هنگام تنسیق یک نمونه معاهده کار درصدی در بینابین یک کارفرما و کارپذیر، مازاد بر حقوق ثابت مصوب توسط قانون کار، مقدار درصد دریافتی به واسطه‌ کارپذیر هم یادداشت می‌شود.

  با این وجود ما به شما توصیه می‌کنیم چند عامل دیگر را به هنگام کار، یا در زمان تنسیق نمونه معاهده درصدی در نظر انگارید.

  در اختیار داشتن رزومه کاری و پیشینه‌ فرد در این رشته‌ شغلی، مقدار راحتی و سختی در فروش، حضوری بودن کار یا اینترنتی بودن آن، قیمت محصول به جهت فروش، مکان زندگی کارپذیر، گونه محاسبه پورسانت، همگی می‌تواند در مقدار دریافتی به واسطه‌ او اثرگذار باشد.

  برخی از مشاغل که به صورت قرارداد پورسانتی قابل انجام می‌باشند

  کسب و کارهای بسیاری به چشم می‌خورند که می‌توان کارپذیری آن را به گونه‌ نمونه معاهده‌ کار درصدی به انجام رسانید. به علت استفاده بیش از پیش بشر از اینترنت، یکی از کسب و کارهای بسیار پرطرفدار بازاریابی دیجیتال می‌باشد.

  از سایر کسب و کارها می‌توانیم به سیستم پورسانت شرکت ها مابه‌ازای فروش هر محصولات تحت عنوان همکاری در بخش فروش اشاره نماییم.

  شغل‌های دیگری چون املاک و بنگاه‌های معاملاتی، معاهدات عمرانی، خدماتی نیز آرایشگاه‌ها را می‌توان در این دسته از معاهدات جای داد. به گونه‌ای کلی هر فعالیتی که بتوان آن را به حالت درصدی میان دو طرف معاهده به ثبت رسانید، در این زمینه از قابلیت ثبت برخوردار است.

  قرارداد پورسانتی و نحوه‌ محاسبه آن

  در شیوه‌ حقوق و قرارداد پورسانتی، پورسانت به دو طریق تادیه خواهد شد:

  پورسانت به همراه حقوق ثابت

  در این شیوه علاوه بر درصدی که از فروش عاید حال کارپذیر می‌شود، مقدار حقوق ثابت هم با اکتفا به قانون کار برای او در نظر انگاشته خواهد شد.

   پورسانت کامل

  در این شیوه برای کارپذیر حقوقی بنابر حقوق ثابت در نظر انگاشته نخواهد شد و تنها راه به دست آوردن درآمد مقدار درصدی می‌باشد که از فروش انجام شده به دست خواهد آمد. اخذ پورسانت را می‌توان به سه طریق دسته‌ای، پلکانی، پاداش به انجام رسانید.

  باید به این نکته توجه داشته باشید که پورسانت تخت تأثیر عوامل مختلفی قرار می‌گیرد. بهتر است در ادامه به برخی از آن ها اشاره کنیم.

  در ابتدای امر باید به این نکته توجه نمایید که میزان پورسانت شما بنابر چه عواملی معین می‌شود؟ برای نمونه از سود خالص فروش می‌باشد و یا از مقدار فروش محصولات؟ بعد از آن معین خواهد شد که دوره‌ پورسانت شما برای چه مدت است، هفتگی یا ماهانه؟ نکته پس از آن، مسئله افزایش درآمد با محاسبه پورسانت پاداش می‌باشد.

  بعضی از شرکت‌ها به منظور افزایش انگیزه و توان پرسنل علاوه بر پورسانت درج شده در نمونه معاهده کار درصدی مقدار درصدی را تحت عنوان پاداش در نظر می‌انگارند!

  این پاداش در نظر گرفته شده می‌تواند انگیزه اشخاصی که به گونه سهمی فعالیت می‌نمایند را بیشتر کند. نیز از سویی در شرکت‌هایی که به گونه‌ی فصلی به فعالیت خود ادامه می‌دهند، با افزودن بر نرخ پورسانت کارکنان، آن‌ها را به جهت انجام فروش بیشتر تشویق می‌نمایند.

  همانگونه که شما نیز فرا گرفتید، کسب و کارهای بسیاری می‌باشند که به گونه‌ی پورسانتی فعالیت می‌نمایند. شیوه‌ محاسبه پاداش هر یک نیز با اکتفا به موقعیت کاری خود می‌توانند متنوع و حاوی نکاتی بسی ظریف باشند.

  از این جهت شما نمی‌توانید تنها با یک نمونه معاهده‌ی درصدی امیدوار باشید که کلیه‌ خواسته‌هایتان برطرف شود. بله، درست است، هر نمونه قرارداد کار درصدی شامل نکات ظریف و مقررات مخصوص به خود می‌باشد که برای توجه به هر یک از آن‌ها لازم است قرارداد پورسانتی با توجه به یک قرارداد کار یا آن‌که همراهی یک گروه حقوقی مجرب تنظیم شود.

  درآمد پورسانتی

  فرآیند انجام شکایت چگونه است؟

  بعد از الکترونیکی گردیدن ثبت اقسام شکایت‌ها اعم از کیفری و حقوقی، ارسال اظهارنامه و مشاهده انواع ابلاغیه‌ها نهاد دادگستری ضمن سال ۱۳۹۵، ثبت الکترونیکی شکایت‌ها مسئله قانون و ضوابط کار در هاله‌ای از ابهامات نهفته ماند.

  افزایش گاه و بی گاه آگاهی‌ها و اطلاعات قشر کارگر در برابر حق و حقوق خویش و متناسب با آن رجوع پی در پی آن‌ها به ادارات کار در راستای به ثبت رساندن شکایت و پیگیری آن، رفته رفته ازدحام بسیاری در مراجعات و افزوده شدن بر پرونده‌ها را به دنبال داشت.

  در این میانه‌ها دیگر عوامل نیز چون عدم شفافیت ضمن معاهدات کار چون قرارداد پورسانتی و سوءاستفاده‌ها از معاهدات به واسطه‌ هر یک از دو طرف، منجر گردید تا وزارت تعاون، کار نیز رفاه اجتماعی به جهت تحقق مسئولیت ذاتی خود بنابر استقرار قانون کار و نظارت بر درستی انجام گیری کارها، سامانه‌ای تحت عنوان روابط کار را طراحی و طی مرحله‌ آغازین به گونه آزمایشی در شهر تهران روی کار آورد.

  پیشنهاد این سامانه با غایت ثبت الکترونیکی معاهدات کار و تنسیق روابط کارگر و کارفرما ضمن مرداد ماه سال ۱۳۹۶ به مرحله‌ تصویب رسید و از روز بیست و دوم بهمن ماه سال ۱۳۹۸ فعالیت منوط بر خویش را در جای جای ایران آغاز نمود.

  به عبارتی این سامانه جامع بوده و حاوی سطوح کاربردی گوناگونی در زمینه درون سازمانی و همچنین ارباب رجوع می‌باشد.

  سامانه جامع روابط کار در واقع بالغ بر سی گونه خدمات را به جهت آسان ساختن روابط کاری مشمول قانون و مقررات کار شناسایی کرده و به انجام می‌رساند.

  در راستای ثبت نام ضمن این سامانه، در ابتدا شما کارپذیر عزیز که به عنوان متقاضی می‌باشید، باید با در دست داشتن اسناد و مدارک مدنظر، به دفاتر پیشخوان دولت منتخب که مسئولیت ثبت نام اشخاص را بنابر قانون و مقررات برعهده‌ خویش دارد، در راستای احراز هویت و نهایتا ثبت دادخواست خود مراجعه فرمایید.

  بعد از کامل نمودن موارد بیان شده در قسمت فوقانی متن، کارگران و کارفرمایان و دیگر افراد ذی‌نفع با به همراه داشتن اسناد و مدارک که بیان خواهیم کرد، می‌توانند به دفاتر پیشخوان منتخب رجوع و نهایتا در سامانه جامع روابط کار ثبت نام به عمل آورند. بعد از انجام ثبت نام، نام کاربری و رمز عبور، به طریق پیامک در اختیار شما قرار خواهد گرفت.

  آموزش شکایت از کارفرما جهت قرارداد پورسانتی

  بعد از وارد نمودن نام کاربری و رمز عبور خویش، برروی دکمه ورود کلیک نمایید و بعد از مشاهده صفحه بعد، پنجره واحد خدمات را اتخاذ کنید.

  با انجام کلیک برروی پنجره واحد خدمات منوی دیگری روبه‌روی دیدگان شما باز خواهد شد. در منوی بعد، پنجره خدمات را انتخاب نمایید. در نهایت شما باید گزینه‌‌ی ثبت دادخواست بدوی را انتخاب کنید.

  نهایتا در بخش ثبت دادخواست، طراحی از مراتب مربوط به شکایت خویش را قید کنید و بعد از آن برروی گزینه‌‌ ثبت و ارسال کلیک نمایید. حال آن‌ که با انتخاب گزینه‌ قبول، دادخواست شما به مرحله‌ ثبت خواهد رسید.

  حقوق درصدی

  مدارک لازم جهت انجام شکایت چیست؟

  مدارک مورد نیاز در راستای ثبت نام ضمن سامانه اداره‌ی کار عبارت است از کارت ملی و کارت پایان خدمت.

  از این جهت شما کارپذیران عزیز به جهت شکایت از کارفرمای خود ضمن قرارداد پورسانتی لازم است دو مدارک بیان شده را به همراه داشته باشید.

  هزینه تمام شده تنظیم شکایت چقدر است؟

  ما چندی پیش بیان نمودیم که لازم است شما به جهت انجام شکایت از کارفرمای خود ضمن قرارداد پورسانتی به صورت الکترونیکی و به طریق سامانه جامع اداره کار اقدام نمایید.

  حال آن‌ که هزینه انجام امورات ثبت نام ضمن این سامانه برای کارگر پنج هزار تومان است. این هزینه به صورت نقدی یا آن‌ که به طریق دستگاه‌های کارتخوان ضمن دفاتر پیشخوان خدمت از درخواست کننده دریافت خواهد شد.

  آیا برای‌ این شکایت نیاز به وکیل است؟

  به هنگامی که معاهده کار میان کارفرما و کارگر به مرحله‌ انعقاد می‌رسد، دو طرف متعهد خواهند شد که مسئولیت‌های که برعهده خود دارند، به شیوه‌ای صحیح انجام دهند.

  حال گاهی مشاهده می‌گردد که با وجود آن‌ که حق قانونی از کارگر منع شده است، شکایتی از سوی او صورت نمی‌پذیرد!

  علل اصلی این موضوع، عدم اطلاع و آگاهی از جانب او نسبت به حق و حقوق خویش است‌. همچنین او نمی‌داند که در قرارداد پورسانتی چگونه می‌تواند حقوق خود را مطالبه کند. به عبارتی آن‌ها نمی‌دانند که در راستای انجام فرایند شکایت می‌بایست چگونه وارد عمل شوند!

  بهترین مسیر و راه‌حل برای این اشخاص می‌تواند، اخذ راهنمایی و مشاوره از وکیل اداره کار باشد. به عبارتی با دریافت کمک از یک وکیل زبردست حتی اصلا نیازی جهت حضور شما در بطن دادگاه و پیگیری شکایت نخواهد بود.

  نحوه پشتیبانی و شکایت تنظیم شده چگونه است؟

  بله، وکیل قانونی شما به نیابت از جانب شما صفر تا صد پرونده قرارداد پورسانتی را پیگیری خواهد کرد. در واقع به هنگامی که کارگر با حق و حقوق خویش آشنا شود، بهتر می‌تواند مسیر درست را انتخاب نموده و نیز راحت‌تر می‌تواند اقدامات مورد نیاز به جهت شکایت را در پیش گیرد.

  لازم به بیان است که، علاوه بر مدارک بیان شده در قسمت فوقانی متن که لازم است کارگر در راستای ثبت نام ضمن سایت با خود به همراه داشته باشد، او نیز لازم است مدارکی دیگر دال بر اثبات حق و حقوق خود فراهم آورد.

  حال بسیار به چَشم خورده است که با وجود این اسناد و مدارک، به علت عدم آگاهی و وجود اطلاعات مورد نیاز، او نیز نتوانسته است، حقانیت خود را ثابت کند.

  حال در این میانه‌ها مجموعه وکیل کار ۲۴ با ارائه داشتن مشاوره‌های کارآمد همواره در تلاش است تا قوانین و مقررات قرارداد پورسانتی را به خوبی در اختیارتان قرار دهد. بدین اساس آگاهی های مورد نیاز در اختیار شما عزیزان قرار خواهد گرفت.

  میانگین امتیازات ۴ از ۵
  از مجموع ۳ رای

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  دکمه بازگشت به بالا
  مشاوره تضمینی با وکیل ۸۷۱۳۲۴۴۴ - ۰۲۱